Nasıl Bir Meslekî Eğitim

9 Şubat 2013, Cumartesi, 4:27 | Muammer Soylu | Bu yazıyı 19 kişi okudu | 12 yorum
NASIL BİR MESLEKÎ EĞİTİM Bilgi ve iletişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler; ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamdaki değişimin temelini teşkil etmekte olup bu değişime ayak uyduracak ve bu doğrultuda kendisini sürekli geliştirebilecek toplumların oluşturulmasında mesleki teknik eğitimin önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Mesleki Teknik Eğitim okulları; kurulması, donatılması ve işletilmesi oldukça pahalı olan okullardır. Ancak endüstriyel kalkınmamızı […]

NASIL BİR MESLEKÎ EĞİTİM

Bilgi ve iletişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler; ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamdaki değişimin temelini teşkil etmekte olup bu değişime ayak uyduracak ve bu doğrultuda kendisini sürekli geliştirebilecek toplumların oluşturulmasında mesleki teknik eğitimin önemli bir yeri olduğu bilinmektedir.

Mesleki Teknik Eğitim okulları; kurulması, donatılması ve işletilmesi oldukça pahalı olan okullardır. Ancak endüstriyel kalkınmamızı kesintisiz olarak sürdürebilmemiz için bu okullardan vazgeçmeyerek yenilerinin yapılmasına, mevcutların 21.yy standartlarına göre geliştirilmesine, devlet imkânları yanında iç ve dış kaynaklı teknik işbirliği projeleriyle desteklenerek devam edilmelidir. Aynı zamanda okulların geliştirilmesinde işletmelerin az sayıda olan desteği artırılmalıdır. Mesleki Teknik Eğitim okullarında kullanılan teknoloji, sanayi teknolojisine eşit seviyeye çıkarılmalı hatta daha ileriye götürülmelidir. Okullar teknoloji üreten kurumlar haline getirilmelidir.

Gençlerimizin hür ve bilimsel düşünce gücüne ve geniş dünya görüşüne sahip, yüce menfaatlerimizin şuurunda ve bunları müdafaa eden nesiller olarak, vatan sevgisi ve milli hislerle dolu manevi ve ahlaki değerleri benimsemiş, iyi insan, iyi vatandaş olmanın yanında çağdaş bilim ve teknolojik metotları bilen, yorumlayan, kullanan, geliştiren ve alanındaki yeniliklere kısa sürede uyum sağlayan niteliklere sahip, iyi bir meslek adamı olarak yetiştirilmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınılmamalıdır.

Gençlerimizin ekonomik, sosyal, kültürel ve teknolojik gelişmelere uyumlu evrensel ve problem çözme yeteneği gelişmiş, yeni fikirlere açık, kişisel sorumluluk duygusuna sahip, bilim ve teknoloji üretimine yatkın ve beceri düzeyi yüksek insanlar olarak yetiştirilmelerine her zamandan daha fazla gayret göstermeliyiz. Daha iyi, daha sağlıklı, daha ileri ve çağdaş, daha zengin bir millet ve güçlü bir devlet olarak millî varlığımızı yükseltmenin azmini, heyecanını duymalı; bu bilinci sürekli yaşatmalıyız. İçinde bulunduğumuz bilgi ve teknoloji çağının seçkin bir üyesi olabilmek için yapıcı, yaratıcı ve üretken kişiler olarak yetiştirmeyi hedefleyerek mesleki teknik eğitimi layık olduğu yere taşımalıyız.

“Eğer bir insanı akıl yönünden eğitip de ahlak yönünden eğitemiyorsanız, toplumun başına yalnızca bir bela yetiştiriyorsunuz demektir” diyen Roosevelt’ in bu sözü 800 yıl önce Anadolu da ortaya çıkmış, Ahilik kültürümüzün temel felsefesine ne kadarda benzemektedir.

Unutmayınız başarı; çalışanın gayret gösterenin ve yılmayanındır.

YORUM YAZ4 + = 8

Henüz yorum yapılmamış.