reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

11. Uluslararası Balkan Kadınları Sempozyumu Romanya’da Yapıldı.

30 Eylül 2023, Cumartesi, 9:24 | Genel Merkez'den Haberler, Şubemizden Haberler | Bu yazıyı 1 kişi okudu | 0 yorum
Romanya Demokrat Türk Birliği Kadınlar Komisyonu tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına atfedilen “11. Uluslararası Balkan Kadınları Sempozyumu” 21-24 Eylül 2023 tarihlerinde Romanya’nın Köstence şehrinde gerçekleştirildi.   Sempozyum; Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Moldova ve ev sahibi ülke Romanya’dan akademisyenleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirdi.  Romanya Demokrat Türk Birliği Başkanı Fedbi Osman, Romanya Demokrat […]

Romanya Demokrat Türk Birliği Kadınlar Komisyonu tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına atfedilen “11. Uluslararası Balkan Kadınları Sempozyumu” 21-24 Eylül 2023 tarihlerinde Romanya’nın Köstence şehrinde gerçekleştirildi.

 

Sempozyum; Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Moldova ve ev sahibi ülke Romanya’dan akademisyenleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirdi.  Romanya Demokrat Türk Birliği Başkanı Fedbi Osman, Romanya Demokrat Türk Birliği Kadınlar Komisyonu Başkanı Melek Amet, Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği’ni (UAESEB) ve Türk Eğitim-Sen’i temsilen Ankara 4 Nolu Şube üyesi ve Genel Başkanımızın eşi Havva Geylan, Türk Eğitim Sen Kadın Komisyonları Genel Koordinatörü Serap Gül ve Avukatımız Hatice Aytekin, Azerbaycan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Doç. Dr. Tenzile Rüstemhanlı, Romanya Demokrat Türk Birliği Eğitim Komisyonu Başkanı Vildan Bormambet, Romanya Demokrat Türk Birliği Galati Şubesi Başkanı Gülten Abdula Nazare, Köstence Başkonsolosu Emre Yurdakul, Köstence Vali Yardımcısı Şenol Ali, Romanya Türk Demokrat Birliği Milletvekili Hüseyin İbram, Bükreş Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Serpil Murtezaoğlu, İskeçe Türk Birliği (İTB) Asbaşkanı Sevil Şerifoğlu ve Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü ve İskeçe Türk Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Bargan da katıldı.

Sempozyumun protokol konuşmaları kısmında haziruna hitap eden Havva Geylan, Türk Eğitim Sen ve UAESEB üyesi tüm kuruluşlarımız adına Türk Dünyasının selamlarını ilettiği ve Türk Yüzyılı’nın inşa sürecinde kadınlarımızın çok büyük bir misyonu olacağına vurgu yaptı. Geylan konuşmasında, “Bu sene Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu bir Balkan kadını olan Zübeyde Hanımın can parçası Mustafa Kemal Atatürk’tür. Minnetle anıyoruz. Türkçe konuşulan her yer Türk Dünyası’nın gönül coğrafyasıdır. İnanıyoruz ki, 21. Yüzyıl Türk ve Türkiye Yüzyılı olacaktır. Bu yolda en büyük itici gücümüz de aynen milli mücadelede olduğu gibi, aynen genç Cumhuriyetimizin inşasında olduğu gibi ve aynen Balkanlar’da Türk varlığının korunmasında olduğu gibi yine kadınlarımız olacaktır. Bugün burada düzenlenen çalıştayın bu bakımdan çok tarihi bir öneme haiz olduğunu düşünüyorum. Programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tebriklerimi sunuyorum” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Balkanlar’da Türk Kadını” ana temalı sempozyum üç oturum halinde gerçekleşirken, konuşmacılar bildirilerini sundular.

Birinci oturumun konusu “Cumhuriyet’in İlanın 100. Yıl Dönümü” oldu. Azerbaycan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Doç. Dr. Tenzile Rüstemhanlı oturum başkanlığını yaparken; Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yücel Çetin, Türk Eğitim-Sen Kadın Komisyonları Genel Koordinatörü Serap Gül ve Romanya Demokrat Türk Birliği Galati Şubesi Başkanı Gülten Abdula Nazare bildirilerini sundular.

İkinci oturum ise“Balkan Türkleri’nin Göç ve Mubadele Hikâyeleri” üzerineydi. Bu oturumun başkanı Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yücel Tekin iken; Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Habibe Yazıcı Ersoy, Rumeli-Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Melek Tabak, Romanya Demokrat Türk Birliği Macin Şubesi Başkanı Talip Leman, İskeçe Türk Birliği Asbaşkanı Sevil Şerifoğlu ve Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü ve İskeçe Türk Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Başgan bildirilerini sundular.

Son oturumun konusu ise “Sanat ve Bilim Alanında Balkan Türk Kadınları” oldu. Oturum başkanlığını Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan yaparken; Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Komisyonu Başkan Yardımcısı Durie Accoium, Moldova’dan Dergi Baş Redaktörü Alla Büyük, Moldova Komrat Devlet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Güllu Karanfil, Köstence Ovidius Üniversitesi’nden Doç. Dr. Neriman Hasan, Romanya Demokrat Türk Birliği Mangalia Şubesi Kültür Komisyon Başkanı Prof. Dr. Urfet Şachir, Bulgaristan Mozaik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Nurten Remzi de birer bildiri sundu.

Sempozyum sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından kapanış oturumu gerçekleştirildi. Sempozyumda oturum başkanları panelistlere katılım belgelerini sundu. UAESEB ve Türk Eğitim-Sen heyeti de sempozyumu düzenleyen Romanya Demokrat Türk Birliği Başkanı Fedbi Osman, Romanya Demokrat Türk Birliği Kadınlar Komisyonu Başkanı Melek Amet ve Romanya Demokrat Türk Birliği Eğitim Komisyonu Başkanı Vildan Bormambet’e hediye takdiminde bulundu.

YORUM YAZ+ 3 = 8

Henüz yorum yapılmamış.