reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

2016’DA HER DAKİKADA 1 ÇİFT EVLENDİ, HER 5 DAKİKADA 1 ÇİFT BOŞANDI

28 Haziran 2017, Çarşamba, 5:04 | Genel Merkez'den Haberler | Bu yazıyı 2 kişi okudu | 0 yorum
Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge merkezinin yaptığı araştırmada 2002 – 2016 yılları arasında gerçekleşen evlenme ve boşanma rakamları ilginç sonuçlar ortaya koydu. Araştırma; özellikle ekonomik kriz dönemlerinde ve ekonomik olumsuzluklarda yeni evlenenlerin sayısında düşüş, boşanma rakamlarında ise ciddi artışlar olduğunu gözler önüne serdi. EKONOMİK DURUM EVLİLİKLERİ ETKİLİYOR TÜİK verilerine dayanılarak yapılan çalışmada, 2001 ekonomik krizinin ardından evlenme […]

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge merkezinin yaptığı araştırmada 2002 – 2016 yılları arasında gerçekleşen evlenme ve boşanma rakamları ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Araştırma; özellikle ekonomik kriz dönemlerinde ve ekonomik olumsuzluklarda yeni evlenenlerin sayısında düşüş, boşanma rakamlarında ise ciddi artışlar olduğunu gözler önüne serdi.

EKONOMİK DURUM EVLİLİKLERİ ETKİLİYOR

TÜİK verilerine dayanılarak yapılan çalışmada, 2001 ekonomik krizinin ardından evlenme sayısının düştüğü, boşanmaların ise arttığı görülürken, ekonomik krizin etkilerinin ortadan kalkmaya başladığı 2003 yılı ile birlikte evlenme sayısında artış, boşanmalarda ise düşüş olduğu rakamlara yansıdı. Buna göre son 15 yılda evlilik rakamları 2008 yılında en yüksek 641 bin 973’e ulaşırken, boşanma rakamı ise en düşük 2004 yılında 91 bin 22 olarak gerçekleşti. Boşanma sayısındaki en yüksek rakam ise 2015 yılında olmuş ve 131 bin 830 çift boşanmıştı.

2008’de yaşanan ekonomik krizle birlikte evlenen çift sayısı, 2009 yılında 591 bin 742’ye gerilerken, boşanan çift sayısı da 114 bin 162’ye yükseldi, 2016 yılına gelindiğinde evlilikler 594 bin 493, boşanma sayısı 126 bin 164 oldu. 2016 yılında evlenme sayısı da boşanma sayısı da 2015 yılına göre azalma gösterdi.

2016 yılına gelindiğinde ise hem evlenme hem de boşanma sayılarındaki düşüş göze çarptı. 2002 yılına göre nüfusun artmış olmasına karşın evlenme sayısı nüfus artış hızına yetişemedi.

2002 yılında boşanan bir çifte karşılık 5,3 çift evlenirken; bu oran 2006’da 6,8’e kadar yükseldi. Ancak, 2016 yılında her bir boşanan çifte karşılık yalnızca 4,7 evlilik gerçekleşti. Bu bilgilerden hareketle, günümüz rakamları 2002 yılı ile karşılaştırıldığında evlenen sayısı %16,5 oranında artarken, boşanan çift sayısı ise %32,4 oranında artış gösterdi.

2002 yılında 65 milyon 22 bin olan ülke nüfusu, %22,8 artışla 2016 yılında 79 milyon 814 bin 871’e ulaşmış olmasına rağmen bu dönemde evlenme sayılarında 6,3 puanlık reel düşüş, boşanma sayılarında ise 9,6 puanlık reel artış gözlendi.

Evliliklerin en yüksek olduğu 2008 yılında her 5 dakikada 6,1 çift evlenirken 0,94 çift boşanırken 2016 yılında her beş dakikada evlenen çift 5,6’ya düştü; boşanan çift sayısı ise her beş dakikada 1,2’ye yükseldi.

KONCUK: EKONOMİK OLUMSUZLUKLAR SOSYAL YAPIMIZI ZEDELİYOR

2002 – 2016 yılı arasındaki evlenme ve boşanma rakamlarına yönelik olarak bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Bizi bir arada ve ayakta tutan aile kavramımız büyük yara alıyor.” dedi. Araştırmada yeni evlilikler yapılması ve aile birliğimizin korunması noktasında ekonominin birincil derecede önem arz ettiğinin ortaya çıktığını ifade eden Koncuk, “Milletimizi her türlü olumsuz koşulda bir arada, güçlü ve barış içinde tutan aile kavramının son yıllarda ciddi bir sarsılma içinde olduğunu yaptığımız bu çalışma ortaya koymuştur.

Özellikle ekonomik sorunların baş gösterdiği yıllarda boşanma sayılarının artması, 2008 sonrasında ekonomide yolunda gitmeyen gelişmeler yaşandığının sosyolojik olarak da ispatıdır. Bu milletin geleceği olan genç çiftlerimizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar, boşanma ile sonuçlanan aile içi huzursuzluklara yol açmaktadır.

Geçtiğimiz yıl ise hem evlilik hem de boşanma rakamlarının düşüş göstermesi sosyolojik olarak da incelenmelidir. Bir süredir toplumsal dokumuzun hızla bozulduğu aşikârdır. Son dönemde özellikle aile içi şiddet ve boşanma nedeniyle işlenen cinayetlerde gözle görünür bir artış yaşanmaktadır. Unutulmamalıdır ki, aile kavramı bizi ayakta tutan ve birbirimize bağlayan en önemli dinamiktir. Bu kavramın yerle yeksan olması gelecekte bu milletin ve sahip olduğu değerlerinin de yerle yeksan olması anlamına gelecektir. 80 milyona ulaştığımız genç nüfusumuzla evlilik oranlarını yükseltmeli, boşanmaları azaltmalıyız. Rakamlar yıllık olarak değerlendirildiğinde, boşanma oranının %20’lerde olduğu görülmektedir. Yani her yıl evlenen her 5 çifte karşılık olarak 1 çift türlü sebeplerden dolayı boşanmaktadır. Boşanmak da evlenmek kadar doğal bir haktır ancak özellikle geride kalan çocukların yaşadığı travmalar, ekonomik sorunlar ve sonrasında ortaya çıkan şiddet olayları dikkate alındığında %20 boşanma oranının toplumsal yansımasının çok daha ağır olduğu ortaya çıkmaktadır.

Yetkililerin yaşanan toplumsal sorunların temelinde mutsuz aileler, mutsuz ve sonu kötü biten evliliklerin temelinde ise ekonomik sıkıntılar, işsizlik ve yoksulluk olduğunu görerek buna göre tedbir alması gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ7 + 4 =

Henüz yorum yapılmamış.