reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

AYM’den30 Yıl Fiili Hizmet Süresine İptal

26 Aralık 2014, Cuma, 12:20 | Genel Merkez'den Haberler | Bu yazıyı 0 kişi okudu | 0 yorum
Anayasa Mahkemesi, 5434 sayılı emekli sandığı kanunun 89. Maddesindeki dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan: “….verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler….Dikkate alınmaz” hükmünün iptaline karar verdi AYM kararı oy çokluğuyla aldı. Bu çerçevede, kamu çalışanlarının 30 yılın üstündeki çalışmalarını, bu süreden sonra verilen emekleri hiçe sayan kanun hükmünün iptali ile, konu […]

Anayasa Mahkemesi, 5434 sayılı emekli sandığı kanunun 89. Maddesindeki dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan: “….verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler….Dikkate alınmaz” hükmünün iptaline karar verdi AYM kararı oy çokluğuyla aldı.

Bu çerçevede, kamu çalışanlarının 30 yılın üstündeki çalışmalarını, bu süreden sonra verilen emekleri hiçe sayan kanun hükmünün iptali ile, konu hakkındaki adaletsizlik yüksek mahkeme kararı ile ortadan kaldırılmış oldu.

Anayasa Mahkemesi kararı ile birlikte; kamu hizmetinin temel taşı olan kamu görevlisini 30 yıllık çalışma sonrası angarya olarak gören, işine gelmiyorsa emekli ol dayatmasına son verilmiştir. Kuşkusuz Anayasal gerekçelere dayanan iptal kararında Anayasanın 49. Maddesinde yer alan “Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak, çalışmayı desteklemek ve işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri alır.” Hükmü siyasi iradeye bir kez daha hatırlatılmıştır.

Türkiye Kamu-Sen olarak emeklilikte 30 yıl sınırıyla ilgili yaşanan adaletsizliği her platformda dile getirmiş, geçtiğimiz yıl “Tüm Ek Ödemeler Emekliliğe Sayılsın, Emekli Maaşı Düşmesin” kampanyası düzenlemiş, Bilboard reklamlarıyla kamuoyu oluşturmuş ve toplanan 511 bin 907 dilekçeyi Kızılay meydanında düzenlediğimiz basın açıklamasının ardından Başbakanlık’a göndermiştik.

Ayrıca Kamu Personeli Danışma Kurulunda emeklilikte 30 yıl sınırı meselesini gündeme taşıyarak, konunun KPDK kararları arasına dahil edilmesini sağlamıştık.

KONCUK: AYM’NİN KARARI TÜM MEMURLARIMIZA HAYIRLI OLSUN

Anayasa Mahkemesinin bugün verdiği kararın ardından kişisel Facebook hesabından bir değerlendirmede bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “AYM Ankara 10.İdare Mahkemesinin başvurusu üzerine emeklilikte 30 yıl sınırını kaldıran bir karar vermiştir. Bakalım Hükümet bu karar karşısında nasıl bir düzenleme yapacak. Bilindiği üzere KPDK Toplantısında 30 yıl sınırının Kaldırılması kararı aldırmıştık, ancak Maliye Bakanlığının inadı bu kararın uygulanmasını engellemişti. AYM’nin bu kararı bundan sonraki süreçte emekli olan memurlar için çok önemlidir. Emeklilik tazminatlarımız bu karar sonrasında, yapılacak düzenlemeye bağlı olarak artacaktır. Tabii Maliye Bakanlığı ve Hükümet bir yeni engel koymazsa. Malum, artık ülkemizde yargı kararları dahi görmezden gelinebilmekte, sulandırılabilmektedir. Türkiye Kamu Sen olarak 30 yıl sınırının kaldırılması için dilekçe kampanyaları da düzenlemiş, Başbakan Sn. Davutoğlu ile Çalışma Bakanlığı’nda yaptığımız görüşmede de, emeklilik yaşının 65’e çıkarıldığını, 30 yıl sınırlamasının kabul edilemez olduğunu söylemiştik.Tüm memurlarımıza hayırlı olsun.” dedi.

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ+ 9 = 18

Henüz yorum yapılmamış.