reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

Beypazarı İlçe Temsilciliğimizin Öğretmenler Günü Etkinliği

24 Kasım 2016, Perşembe, 10:48 | Şubemizden Haberler | Bu yazıyı 4 kişi okudu | 0 yorum
Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, Ankara 5 No’lu Şube’ye bağlı Beypazarı İlçe Temsilciliği’nin düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü programına katıldı. Programda Ankara 5 No’lu Şube Başkanı Sevgi Yalav ve şube yönetim kurulu üyeleri, Beypazarı İlçe Temsilcisi Zafer Kahya ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, Güdül, Ayaş, Kazan, Kızılcahamam, Nallıhan ve Yenimahalle ilçe yönetimleri, Beypazarı belediye […]

Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, Ankara 5 No’lu Şube’ye bağlı Beypazarı İlçe Temsilciliği’nin düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü programına katıldı. Programda Ankara 5 No’lu Şube Başkanı Sevgi Yalav ve şube yönetim kurulu üyeleri, Beypazarı İlçe Temsilcisi Zafer Kahya ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, Güdül, Ayaş, Kazan, Kızılcahamam, Nallıhan ve Yenimahalle ilçe yönetimleri, Beypazarı belediye başkan adayı, Türkav Beypazarı temsilcisi, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların temsilcileri ile üyelerimiz katıldı.

Programın açılışını Beypazarı İlçe Temsilcisi Zafer Kahya yaptı. Daha sonra Ankara 5 No’lu Şube Başkanı Sevgi Yalav bir konuşma yaptı. Programda şehit öğretmenlerimiz ve tüm şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okundu.

Kürsüye gelen Genel Sekreter Musa Akkaş tüm eğitim çalışanlarımızın ve öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı. Akkaş,“24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle sendikamız, kamu kuruluşları, Milli Eğitim Bakanlığı kutlama programları yapacaktır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmenlere yönelik vaatler sıralanacak, övgülerde bulunulacaktır. ‘Sizler için ne yapılsa azdır’ cümleleri sıralanacaktır. Sözler güzel ama eğitim çalışanlarının sosyal, ekonomik ya da mesleki durumları ile ilgili sorunlarının çözümü için bir gayret olmadığı müddetçe bunlar boş laflardır” diye konuştu.

Türk Eğitim-Sen’in 24 Kasım Öğretmenler Günü anketinin çarpıcı bazı sonuçlarını açıklayan Akkaş, şöyle konuştu: “Türk Eğitim-Sen olarak farklı konularda anket çalışmalarımız oluyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde de bir anket çalışması yaptık, sonuçlarını internet sitemizden yayınladık, kamuoyuyla paylaştık. Ankete 25 bin 288 kişi katıldı. Buna göre; ankete katılanların yüzde 83’ünün banka borcu var. Yüzde 13.3’ü icra takibinde. Yüzde 25.7’si ek iş yapıyor. Yüzde 72.6’sı tatil için bütçe ayıramıyor. Emekliliği hak edenlerin yüzde 79.5’i emekli olmayı düşünmüyor. Yüzde 92.2’si öğretmenlik mesleğinin saygın bir konumda olduğunu düşünmüyor. Yüzde 95.2’si sözleşmeli öğretmen alımına karşı. Yüzde 98’i mülakat komisyonlarının şeffaf olduğunu düşünmüyor. Yüzde 83.6’sı performans sistemine karşı. Yüzde 91.6’sı iş güvencesinin tehdit altında olduğuna inanıyor. Yüzde 83.2’si öğretmen atamalarının yeterli sayıda yapıldığını düşünmüyor. Yüzde 82.7’si mesleki sorunların psikolojilerini olumsuz yönde etkilediğini söylüyor. Yüzde 96.3’ü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın eğitimin ve eğitim çalışanlarının beklentilerine cevap verdiğini düşünmüyor. Yüzde 23.4’ü öğretmenlik mesleğinin en zor yönünün yandaşlık ve kadrolaşma olduğunu belirtiyor. Yüzde 62.7’si toplumsal çatışmaların artması, iç savaş çıkmasından endişe ediyor. Ortaya çıkan bu sonuçların tek tek ele alınması çok önemlidir. Eğitim çalışanları laf değil, icraat beklemektedir.”

Türkiye’deki öğretmen açığına vurgu yapan Akkaş, “Eğitimin sorunlarından birisi hiç şüphesiz öğretmen ihtiyacıdır. Bu yıl emekli olanları, 15 Temmuz’dan dolayı ihraç edilenleri düşündüğümüzde, öğretmen ihtiyacımız 200 binin üzerindedir. 20-30 bin öğretmen alımı ile sorun çözülmez. Öğretmen açığının ücretli öğretmenlerle kapatılması da bu ülkenin bir ayıbıdır. Öğretmenlik formasyonu olmayanların, ön lisans mezunlarının ücretli öğretmen olarak görevlendirilmesi eğitimi felç etmektedir. Bu anlayış aynı zamanda insana verilen değeri de ortaya koymaktadır” dedi.

Eğitim çalışanlarının toplumda saygınlığının azaldığını, itibarının zarar gördüğünü bildiren Akkaş, bunun nedeninin devlet adamlarının sarf ettiği sözler olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Mustafa Karataş ile İftar Vakti” programında, Karataş’ın, “Öğretmen namaz kılmıyor, albay namaz kılmıyor, hiç gören olmuş mu? Öğretmen namazı bırak, Allah dese, inşallah dese, sözün arasında pişman oluyor” şeklinde sözler sarf ettiğini, bunun üzerine sendikamızın RTÜK’e şikâyette bulunduğunu ve RTÜK’ün programa 317 bin TL ceza kestiğini hatırlatan Akkaş sözlerine şöyle devam etti: “Bu açıklamalar öğretmenlere hakarettir. Namaz ve tüm ibadetler Allah ile kul arasındadır. Kaldı ki kimin namaz kılıp kılmadığını bilmek mümkün olmadığı gibi, bir meslek grubunu, dinden bihaber göstermek kimsenin hakkı değildir. Dolayısıyla bu açıklamaların öğretmenlere hakaret olduğunu düşünerek tepkimizi gösterdik, RTÜK’e şikâyette bulunduk. RTÜK’te Show TV’ye 317 bin TL para cezası verildi.

Akkaş Türk Eğitim-Sen’in doğruluğu, ahlakı ilke edindiğini kaydederek, “Biz Türk Eğitim-Sen’iz. Kendimize doğruluğu, dürüstlüğü, güzel ahlakı, mücadele etmeyi, haksızlığa karşı tepki göstermeyi, hak ettiğini almayı hedef edinmiş bir sendikayız. Haksızlık karşısında şeytana hizmet etmedik. Kurulduğumuz günden bu yana doğruları söyledik. İnsanları kandırmadık. Mağdur olanın elini tuttuk, onlara yol gösterdik. ‘Bize üye olursanız sizi müdür yapacağız’ demedik. Daha mesleğine yeni başlamış öğretmenlere, ‘Bize üye olursanız adaylığınız kalkacak’ demedik. Öğretmen rotasyonuna karşı durduğumuzu, bunun bir fayda sağlamayacağını da söyledik.

İşleri sendikacılık olmayanlardan, entrika ile yöneticileri de kullanarak, çalışanları korkutarak,  ‘evet rotasyon olacak, biz bunu destekliyoruz. Bize üye olursanız istediğiniz yere atamanızı yaptırırız’ diyenlerden hiç olmadık. Çünkü bu yöntemleri ahlaki görmedik. Doğru bulmadık. Sizlerden de şunu istiyoruz: Bu ahlaksızlara meydanı bırakmayın. Sendikacılık hakkı tutup kaldırmaktır. Haksızlığa karşı çıkmaktır. Ahlaksızlığa karşı çıkmaktır. Çalışanların yanında olmaktır” diye konuştu.

Kamu çalışanlarını bekleyen tehlikelere dikkat çeken Akkaş, şöyle konuştu: “İş güvencemizi elimizden almak istiyorlar. Çocuklarımızın ve bizlerin geleceğini karartmak istiyorlar” dedi.

“Kamuda liyakat, kariyer yerine, yandaşlık dikkate alınıyorsa, bunlara sessiz mi kalacağız?” diyen Akkaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Hz. Ali, ‘Haksızlık karşısında susmayın. Aksi taktirde haklarınızla birlikte namus ve şerefinizi de kaybedersiniz’ diyor. Bizler inanmış insanlar olarak haksızlık ve hukuksuzluk kimden gelirse gelsin karşı çıkmayı hem insani hem de sendikal bir görev olarak görüyoruz.

İyi ki varsınız. Her türlü haksızlığın yaşandığı, adaletin yok sayıldığı, hırsızlığın meşruluk kazandığı, kul hakkının gasp edildiği bir dönemde, biz bu ülkede onurlu bir şekilde yaşamak istiyoruz. Burada bulunduğunuz için farklısınız. Sizlere doğru yolda olduğunuz için teşekkür ediyorum.

Böylesi anlamlı bir gün öncesi bu programı düzenleyen Ankara 5 No’lu Şube Başkanı Sevgi Yalav’a, Beypazarı İlçe Temsilcisi Zafer Kahya ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de teşekkür ediyorum.

Başta başöğretmenimiz Ulu Önder Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm şehit öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, daha nice öğretmenler gününe sağlık ve huzurla erişmemizi temenni ediyorum.”

 

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ8 + 3 =

Henüz yorum yapılmamış.