reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARINDA, ÖĞRETMENLERE NÖBET GÖREVİ VERİLMEYECEK

4 Ekim 2018, Perşembe, 10:52 | Genel Merkez'den Haberler | Bu yazıyı 1 kişi okudu | 0 yorum
Sendikamıza, hafta sonu açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere mevzuatında olmamasına karşın, angarya olduğu bilinmesine rağmen, okul yönetimlerince keyfiyetten nöbet görev verildiği yönünde bilgiler gelmişti. Gelen bu bilgiler üzerine Türk Eğitim Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığımız yazıda; 1-İlgi yönetmelik hükümlerine göre okul/kurumlarda hafta sonlarında açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında mevzuatta hüküm bulunmadığından nöbetçi öğretmen […]

Sendikamıza, hafta sonu açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere mevzuatında olmamasına karşın, angarya olduğu bilinmesine rağmen, okul yönetimlerince keyfiyetten nöbet görev verildiği yönünde bilgiler gelmişti.

Gelen bu bilgiler üzerine Türk Eğitim Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığımız yazıda;

1-İlgi yönetmelik hükümlerine göre okul/kurumlarda hafta sonlarında açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında mevzuatta hüküm bulunmadığından nöbetçi öğretmen görevlendirilmemesi ve konuyla ilgili Valiliklerin uyarılması,

2-Şayet, mevzuatta değişikliğe gidilerek hafta içinde olduğu gibi öğretmenlerin nöbet hizmetlerine ücret ödenecek ise yapılacak yasal düzenlemeye müteakip kurslarda nöbetçi öğretmen görevlendirilmesi ve ücretlerinin okul/kurumlarınca ödenmesini talep etmiştik.

Milli Eğitim Bakanlığı talebimize binaen gönderdiği cevabi yazıda “Toplu Sözleşmenin söz konusu hükmü incelendiğinde de görüleceği üzere, nöbet görevi kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için örgün eğitim kurumlarında ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri olması, mevzuatı uyarınca ilgiliye nöbet görevi verilmesi ve bu görevin de fiilen yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede, Toplu Sözleşmenin 2’nci maddesinde nöbet görevine yer verilmediği ve ayrıca nöbet görevi karşılığı ek ders ücreti ödemesinin de nöbet görevinin fiilen yerine getirilmesi şartına bağlanmış olduğundan, söz konusu 2’nci maddedeki durumlardan kaynaklanan sebeplerle nöbet görevini yerine getirmeyen yönetici ve öğretmenlerin nöbet görevlerini yapmış sayılmayacaklarından nöbet görevi ile ilgili herhangi bir ödeme yapılamayacağı mütalaa edilmektedir.

Sonuç olarak; destekleme ve yetiştirme kurslarında görev yapan öğretmenlere, nöbet görevi ve nöbet ücreti ödemelerini düzenleyen madde kapsamında yer verilmediğinden, nöbet görevine bağlı olarak ek ders ücreti ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.” ifadelerine yer vermiştir.

Bakanlığın cevabi yazısında ki açıklamalara göre destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlere mevzuatta yer verilmediğinden nöbet görevine bağlı ek ders ücreti ödenemeyeceği belirtilmiştir. Ayrıca, yürürlükte bulunan Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi, Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ve Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere nöbet görevi verilebileceğine dair bir düzenleme de bulunmamaktadır.

Bu bağlamda, meri mevzuatımızda destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere nöbet görevi verilebileceğine dair bir düzenleme olmadığından ve bakanlığın ilgili yazısında mevzuatta düzenleme bulunmadığından ek ders ücreti ödenemeyeceği belirtildiğinden öğretmenlere, destekleme ve yetiştirme kurslarında nöbet görevi verilmeyecektir.

İlgili yazımız için tıklayınız.

Bakanlığın cevabi yazısı için tıklayınız.

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARINDA GÖREVLENDİRİLEN NÖBETÇİ ÖĞRETMENLERE NÖBET ÜCRETİ ÖDENMELİDİR


Galerideki Resimler

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ8 + = 15

Henüz yorum yapılmamış.