reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

DEVLETİN BAŞKA BİR İŞİNİ YAPMAK ÜZERE GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETMENLERE HAK ETTİKLERİ EK DERS ÜCRETLERİ ÖDENMELİDİR

5 Mart 2020, Perşembe, 10:26 | Genel Merkez'den Haberler | Bu yazıyı 1 kişi okudu | 0 yorum
Bilindiği üzere, devlet kurumları tarafından organize edilen çeşitli faaliyetlerde zaman zaman öğretmenlere de görev verilmekte; ancak, öğretmenlere yerine getirdikleri bu görevlerine bağlı olarak ek ders ücreti ödemesi yapılmamaktadır. Halen yürürlükte olan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. maddesinde ek ders görevinin yapılmış sayılacağı haller düzenlenmiştir. Ancak, günümüz […]

Bilindiği üzere, devlet kurumları tarafından organize edilen çeşitli faaliyetlerde zaman zaman öğretmenlere de görev verilmekte; ancak, öğretmenlere yerine getirdikleri bu görevlerine bağlı olarak ek ders ücreti ödemesi yapılmamaktadır.

Halen yürürlükte olan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. maddesinde ek ders görevinin yapılmış sayılacağı haller düzenlenmiştir. Ancak, günümüz şartlarında bu hallerin(gezi, konferans, kurs ve seminerler) dışında da devletin kurumlarınca organize edilen ve öğretmenlerin resen/isteğe bağlı olarak katıldıkları hallerde bulunmaktadır. Bu haller, mezkur kararda yer almadığından öğretmenlere fiilen görev yapmalarına rağmen ek ders ücreti ödenmemektedir.

Günümüzde yer alan, 16. madde de yer verilmeyen uygulama/faaliyetleri örneklendirecek olursak;

1- Okul Sporları kapsamında yapılan müsabakalar,

2- İlçe ve il genelinde yapılan yarışmalar,

3- Zümre, veli, bilgilendirme vb. toplantılar,

4- Öğrencinin derse gelmesi durumunda ders yapılamayan haller,

Oysa ki, Anayasanın 125. maddesi son fıkrasındaki “İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.” hükmü uyarınca devlet kurumlarının düzenlenmiş olduğu her türlü faaliyete resen veya isteğe bağlı katılım sağlayan tüm öğretmenlere ek ders ücretleri kurumlarınca ödenmelidir. Bu ödemelerin yapılabilmesi için ek ders ödemelerine ilişkin mezkur kararın 16. maddesinin günümüz şartlarına göre güncellenmesi gerekmektedir.

Türk Eğitim Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığımız yazı da Anayasanın 125. maddesi uyarınca devlet kurumlarının hangi işi olursa olsun yapılan tüm görevlendirmelerde,  öğretmenlere; görevlendirilmesi nedeniyle o gün alamadığı tüm ek ders ücretlerinin ödenmesini talep ettik.

 

Bakanlığa yazdığımız yazı için tıklayınız.

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ4 + = 10

Henüz yorum yapılmamış.