reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

Dile Kolay Yüreklere Zor

15 Mayıs 2014, Perşembe, 9:11 | Genel Merkez'den Haberler | Bu yazıyı 0 kişi okudu | 0 yorum
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un Soma’da yaşanan Maden faciasına ilişkin yaptığı basın açıklamasıdır “Manisa’nın Soma ilçesinde maden ocağında yaşanan facia milletimizin yüreklerini dağlamış, 76 milyon vatandaşımızın gözü kulağı oradan gelecek iyi haberlere çevrilmiştir. Türkiye Kamu-Sen olarak faciada şehit olan işçilerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyor, ölü ve yaralı sayısının daha fazla artmamasını temenni ediyoruz. […]

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un Soma’da yaşanan Maden faciasına ilişkin yaptığı basın açıklamasıdır

“Manisa’nın Soma ilçesinde maden ocağında yaşanan facia milletimizin yüreklerini dağlamış, 76 milyon vatandaşımızın gözü kulağı oradan gelecek iyi haberlere çevrilmiştir. Türkiye Kamu-Sen olarak faciada şehit olan işçilerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyor, ölü ve yaralı sayısının daha fazla artmamasını temenni ediyoruz.

Yaşanan acının tarifi yoktur. Yüzlerce eve ateş düşmüş, babasız kalan çocuklar, çocuksuz kalan ana ve babaların, dul kalan eşlerin feryatları yüreklerimizi dağlamakta, tüm Türkiye Soma’daki faciaya ağlamaktadır.

Her gün ülkemizin çeşitli yerlerinde onlarca çalışanımız iş kazası nedeniyle hayatlarını kaybederken alabildiğine artan taşeronlaşma, iş güvenliği ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmadığı, minimum maliyet maksimum kar anlayışı nedeniyle insan hayatının hiçe sayıldığı, yitip giden canların “Güzel öldüler” gibi ifadelerle hafife alındığı acımasız bir bakışı doğurmaktadır.

2002 yılında 10 bin civarında olan taşeron işçi sayısı bugün toplamda 2 milyon 500 bine yaklaşmıştır. Düşük maliyetli, düşük ücretli, iş güvencesi olmayan, sendikaya üye olduğunda işten çıkarılacağı kesin olan, gerekli asgari iş güvenliği tedbirlerinden dahi yoksun bırakılan taşeron işçilerimizin yaşadığı dram Soma’da bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte maden ocağında çocuk yaşta işçilerimizin de çalıştırıldığını öğrenmek, denetimlerin etkin ve yetişkin personel eliyle yapılmadığı ülkemizde, çalışma hayatının ne boyutlarda olduğunu ortaya koyması açısından önemli bir göstergedir.

Yapılan araştırmalar gerekli tedbirler alınması durumunda iş kazalarının yüzde 98’inin, meslek hastalıklarının ise tamamının önlenebilir olduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla nedeni ne olursa olsun bugün Soma’da yaşadığımız facia acı bir ihmalin sonucunda gerçekleşmiştir.

Evine ekmek götürmek için yerin yüzlerce metre altında çalışan, emeğinden başka sermayesi olmayan evlatlarımızın yüzde 98 oranında önlenebilecek kazalara kurban gitmesi acımızı bir kat daha artırmaktadır.

Bugün çalışanı ve çalışan için yapılan yatırımları, ücretleri, sosyal hakları maliyet artırıcı unsur olarak gören anlayış kamu vicdanında sorgulanmak zorundadır. Bugün sendika üyesi olduğu için çalışanını işten çıkaran işveren yaptığı yanlışı görmek zorundadır. Bugün ülkemizdeki yetkililer çalışan hiç kimsenin kaderinin ölmek olmadığını, asli görevlerinin ise bu milleti yaşatmak olduğunu anlamak zorundadır. Çalışanlarımızın yüzlerindeki kömür karası kaderlerine bulaştırılmamalıdır. Bilinmelidir ki, kar da, teknolojik ilerleme de, gelişme de, insan için insanlar daha rahat yaşasın diye var. İnsanın olmadığı, insan hayatının yılsonu bilançolarındaki artı bakiyelerden daha değersiz olduğu bir dünyada bütün değerler anlamını yitirmektedir.

Bugün aramızdan yüzlerce işçimiz daha yüreklerimizi dağlayarak ayrıldılar. Alın terinin, helal kazancın, namusun ve çelikleşmiş iradenin sembolü olarak hafızalarımızdaki yerlerini aldılar. Allah bizlere bir daha böyle bir acı yaşatmasın. Emeğin en yüce değer olduğu gerçeğini idrak edip insan için yapılacak yatırımlarla hayatı güzelleştireceğimiz, taşeronlaşmanın, çocuk işçiliğinin, emek sömürüsünün, iş kazalarının son bulduğu bir ülke temennimizi bir kez daha yineliyoruz. Faciada hayatını kaybedenlere yüce Allah’tan rahmet, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, tüm Türk milletine baş sağlığı diliyoruz.”

 

İsmail Koncuk

Genel Başkan

 

 

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ4 + 9 =

Henüz yorum yapılmamış.