reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

Ek Ödemelerin Geri İstenmesi Hukuki Değil

12 Mart 2016, Cumartesi, 2:05 | Genel Merkez'den Haberler | Bu yazıyı 0 kişi okudu | 0 yorum
2015 yılı toplu sözleşme görüşmelerinde 657 sayılı Kanunun 4. maddesinin “C” fıkrası uyarınca çalıştırılan geçici personele 01.01.2016 tarihinden itibaren 1800 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar (159,87 TL) kadar ek ödeme verilmesi karara bağlanmıştı. Ancak toplu sözleşme öncesinde kendilerine de ek ödeme verilmesi istemiyle mahkemelere başvuran 4/C’li personel yargı kararıyla aylık […]

2015 yılı toplu sözleşme görüşmelerinde 657 sayılı Kanunun 4. maddesinin “C” fıkrası uyarınca çalıştırılan geçici personele 01.01.2016 tarihinden itibaren 1800 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar (159,87 TL) kadar ek ödeme verilmesi karara bağlanmıştı.

Ancak toplu sözleşme öncesinde kendilerine de ek ödeme verilmesi istemiyle mahkemelere başvuran 4/C’li personel yargı kararıyla aylık 550-670 TL arasında ek ödeme almaya hak kazanmıştı. Başka bir ifade ile Memur-Sen tarafından imzalanan toplu sözleşme 4/C’li personelin mahkeme yoluyla aldığı 550-670 TL tutarındaki ek ödemeyi brüt 159,87 TL’ye düşürdü.

Toplu sözleşme hükümlerinin 1 Ocak 2016 itibarı ile yürürlüğe girmesiyle birlikte, haklarında olumlu mahkeme kararı dahi olsa, söz konusu personele mahkemenin öngördüğü miktar yerine toplu sözleşme ile belirlenen miktarda ek ödeme verilmesi öngörüldü.

Bununla birlikte tarafımıza; toplu sözleşme öncesinde kendilerine mahkeme kararıyla 550-670 TL arasında ek ödeme verilen personelden, önceki dönemlere ilişkin olarak yapılan ek ödemelerin geri alınması yönünde çalışmalar yapıldığı ve 4/C’li personele 2016 yılı öncesinde mahkeme kararına istinaden verilen ek ödemelerin toptan geri istendiği bilgileri ulaşmaktadır.

Türkiye Kamu-Sen olarak bu haberlerin tarafımıza ulaştığı ilk günden itibaren çeşitli girişimlerde bulunmuş ve ilgili kurumlardan 4/C’li personelin mahkeme yoluyla kazanarak elde ettiği ek ödemelerin iadesinin istenmeyeceği yönünde bir karar alınarak kamuoyuna açıklanmasını talep etmiştik.

Bu başvurumuz üzerine Devlet Personel Başkanlığı, 08.02.2016 tarih ve 96005330-109.01-E.796 sayılı yazı ile 2016 yılı öncesinde mahkeme kararı gereğince ek ödeme verilen geçici personele daha önce usulüne uygun olarak ödenen ek ödemelere ilişkin herhangi bir iade talep edilemeyeceği yönünde görüş bildirdi.

Zaten, sosyal bir hukuk devletinde, mahkeme kararlarının uygulanmasından dolayı vatandaşlara herhangi bir mağduriyet yaşatılması mümkün değildir.  Hal böyle iken 4/C’li personelden mahkeme kararı ile almaya hak kazandığı bir ücretin iadesinin istenmesi de hukukun üstünlüğü ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Devlet Personel Başkanlığı’nın tarafımıza bildirdiği görüşü bu bakımdan son derece yerinde olmuştur.

İdarenin, personelin mahkeme kararı ile elde ettiği bir ücreti geri isteyerek yeni mağduriyetler yaratmasının kimseye bir yararı olmadığını görmesi gerekmektedir.

Memur-Sen’in toplu sözleşmelerde yaptığı sayısız gaftan yalnızca bir tanesi olan 4/C’li personelin ek ödemeleri konusunun daha fazla mağduriyete mahal verilmeden; personelin mahkeme kararı ile aldığı ek ödemelerin kendilerinde kalacak şekilde çözülmesinin en doğru yol olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Memur-Sen’in mahkeme kararlarını hiçe sayarak altına imza attığı metinlerin cezasını, kamuda en düşük maaşla ve en kötü şartlar altında çalıştırılan 4/C’li personel çekmemelidir.

Personelin yargı yoluyla hak ettiği bir ödemenin geri istenmesinin hukuki bir dayanağı olmadığı, bilinmeli, çalışanlarımız mahkeme kapılarında hak aramak zorunda bırakılmamalıdır.

 

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ7 + = 10

Henüz yorum yapılmamış.