reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

Kırım’da Sorun Sıcak Çatışmaya Dönmemeli

5 Mart 2014, Çarşamba, 9:42 | Genel Merkez'den Haberler | Bu yazıyı 0 kişi okudu | 0 yorum
  Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’ un Kırım’ da yaşanan olaylara ilişkin yaptığı basın açıklamasıdır. Rusya tarafından Kırım özelinde, Ukrayna’ya yönelik olarak gerçekleştirilen operasyon, bölgemizdeki gerginliği bir kat daha artırmış; Batı ile Rusya’nın siyasi çatışmalarının bir yansıması sonucu Ukrayna’ya bağlı Kırım özerk bölgesi bir anlamda Rus işgali altına girmiştir. Kırım, binlerce […]

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’ un Kırım’ da yaşanan olaylara ilişkin yaptığı basın açıklamasıdır.

Rusya tarafından Kırım özelinde, Ukrayna’ya yönelik olarak gerçekleştirilen operasyon, bölgemizdeki gerginliği bir kat daha artırmış; Batı ile Rusya’nın siyasi çatışmalarının bir yansıması sonucu Ukrayna’ya bağlı Kırım özerk bölgesi bir anlamda Rus işgali altına girmiştir.

Kırım, binlerce yıllık bir Türk yurdu olmasının yanı sıra yaklaşık 300 yıl Osmanlı idaresinde kalmış ve 350 binin üzerinde Kırım Türkü’nün yaşadığı bir bölge olarak Türkiye ve Türk milleti için tarihi, kültürel ve stratejik bir öneme sahiptir.

 

Kırım Türkleri, en son Rus işgalinin yaşandığı 18 Mayıs 1944 tarihinde, Stalin’in emriyle gerçekleştirilen sürgünün ve nüfuslarının yaklaşık %46’sına denk gelen 225 bin Kırım Türkünün katlinin acısını ve derin izlerini hala yaşamaktadırlar.

 

Bugün de Rus işgalinin yeni bir kıyıma yol açma, yeni bir Kosova yaratma ve kanlı bir iç çatışmaya dönüşme ihtimali bulunmaktadır. En acil durum olarak da Kırım’ın yaklaşık %12’lik kesimini oluşturan Kırım Türkleri ile %28’ini oluşturan Ukraynalılar, Beyaz Ruslar ve diğer azınlıkların can ve mal güvenliğinin tehlikeye girmesi söz konusudur.

 

Türkiye Kamu-Sen olarak Ukrayna’nın mevcut toprak yapısının muhafaza edilmesi, Kırım yarımadasında yaşayan tüm unsurların insan hakları ve demokrasi çerçevesinde barış içinde yaşayacağı bir ortamın yeniden tesis edilmesi en büyük arzumuzdur.

 

Kırım’ın, dolayısıyla Ukrayna’nın bir kaosa sürüklenmemesi, kanlı çatışmalar yoluyla yeni insanlık trajedilerinin ortaya çıkmaması için uluslar arası çevreler her türlü girişimde bulunmalıdır. Çevremizde ve ülkemizde yaşanan gerginlikler dikkate alındığında, bölgede yaşanacak bir sıcak çatışmanın bölge ülkeleri ve tüm dünya için geri dönülemez yaralar açacağı aşikârdır.

 

Geçmişte yaşanan acılar, tüm insanlığa gelecekte yaşanması muhtemel facialara engel olacak tecrübeleri kazandırmış olmalıdır. Bu bakımdan başta tarihi ve kültürel bağlarımız nedeniyle Türk Dışişleri olmak üzere Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve NATO’nun, tarafları uzlaştırıcı bir yol izlemeye zorlaması ve sorunların bir çatışmaya dönüşmeden barışçı yollardan çözümü için her türlü tedbiri alması bugün için insani bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ+ 5 = 13

Henüz yorum yapılmamış.