reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

MAYIS AYI ASGARİ GEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

8 Haziran 2017, Perşembe, 9:56 | Genel Merkez'den Haberler | Bu yazıyı 2 kişi okudu | 0 yorum
DÖRT KİŞİLİK AİLENİN YOKSULLUK SINIRI 5.201,7 LİRA OLDU Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2017 Mayıs ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mayıs 2017 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2.525,40 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5.201,7 Lira olarak belirlendi.Sonuçlar, […]

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN YOKSULLUK SINIRI 5.201,7 LİRA OLDU

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2017 Mayıs ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mayıs 2017 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2.525,40 TL olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5.201,7 Lira olarak belirlendi.Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,77 oranında arttığını gösterdi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %0,56 oranında yükseldi ve 1.945,17 Lira olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2017 yılı Mayıs ayında 1.953,4 Lira olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mayıs 2017 verilerine göre günlük 39,50 TL olduğu belirlenirken, Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.185,03 TL oldu.

Mayıs 2017 itibarı ile ortalama 2.784,96 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %42,55’ini oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 768,37 TL olarak belirlenen kira gideri ise Mayıs 2017 ortalama maaşının %27,59’una denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %70,14’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalırken, diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %29,86’sı kaldı.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mayıs 2017 maaşından geriye yalnızca 831,59 TL kaldı.

 

KONCUK: ALINAN ZAMMA “TARİHİ BAŞARI” DİYENLER, ŞİMDİLERDE “YAŞANAN TARİHİ HEZİMETİ GÖRMEZDEN GELME GAYRETİNDEDİR

Mayıs ayı asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Tarihi başarı, diyerek aldıkları zammı savunanlar, bugün ortaya çıkan rakamlara bakınca acaba ne hissetmektedir?” diye sordu. “Gelinen noktada bir tarihi başarı değil, tam anlamıyla tarihi bir hezimet ortaya çıkmıştır” şeklinde konuşan Koncuk, “2015 yılında imzalanan toplu sözleşmenin iki yılı dolmak üzere; bu iki yılın cebimizden, haklarımızdan, hayatımızdan neler alıp götürdüğünü görmek için araştırma yapmaya bile gerek yok” dedi.

Koncuk;

“2017 yılının ilk yarısını tamamlamaya yaklaştığımız şu günlerde, Mayıs ayına ilişkin açıkladığımız asgari geçim sonuçları bizleri yine şaşırtmamıştır. Bütün göstergeler ortadayken hâlâ bu tolu sözleşmeye ‘tarihi başarı diyenler’ kamu görevlilerinin, emeklinin aklıyla alay etmektedir. Ocak ayında memura reva görülen %3’lük zammın üstüne %6,18 enflasyon gerçekleşmiş, memurlar, alım gücü bakımından geçen yılki maaş seviyelerine ulaşmak için %3,18 alacaklı hale gelmiştir.

Bununla birlikte yalnızca geride bıraktığımız beş ay içinde 4 kişilik bir alenin aylık zorunlu harcamaları tam 373,83 lira artmıştır. Buna karşılık olarak memur maaşına yapılan ortalama zam 81 lira olmuştur. İşte birilerinin tarihi başarı olarak gördüğü toplu sözleşmenin yalnızca bir yönü budur.

Marketlerde ve pazarlardaki fiyatların hala ciddi bir düşüş göstermemesi mutfaklarda çok uzun zamandır devam eden yangını biraz daha körüklemektedir.

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı ve bayramın da yaklaşıyor olması, masrafların bir kat daha artmasına enden olacak, memurun, emeklinin açığı artmaya devam edecektir.

Bu çöküntüyü bir nebze olsun yumuşatmak adına, Türkiye Kamu-Sen olarak daha önceki yıllarda talep ettiğimiz ‘Bayram İkramiyesi’nin hükümetin gündemine alınmasını ve bu desteğin kamu çalışanları ve emeklilere sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ1 + = 10

Henüz yorum yapılmamış.