reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

MAYIS AYI ASGARİ GEÇİM SONUÇLARINI AÇIKLANDI.

18 Haziran 2020, Perşembe, 11:01 | Genel Merkez'den Haberler | Bu yazıyı 0 kişi okudu | 0 yorum
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2020 Mayıs ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mayıs 2020 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.606,33 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 7.395,06 Lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin […]

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2020 Mayıs ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mayıs 2020 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.606,33 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 7.395,06 Lira olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,39 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %0,72 oranında arttı ve 2.786,46 Lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2020 yılı Mayıs ayında 2.817,87 Lira olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mayıs 2020 verilerine göre günlük 58,74 Lira olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.762,11 Lira oldu. Mayıs 2020 itibari ile ortalama 4.234,52 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,61’ini oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.055,76 Lira olarak belirlenen kira gideri ise Mayıs 2020 ortalama maaşının %24,93’üne denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %66,54’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %33,46’sı kalmıştır. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mayıs 2020 maaşından geriye yalnızca 1.416,87 TL kaldı.

 

KAHVECİ: PANDEMİ DÖNEMİNDE GEÇİM DAHA DA ZORLAŞTI

Asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Pandemi döneminde geçim daha da zorlaştı, zorunlu harcamalardaki fiyat artışı enflasyonu geride bıraktı” dedi. Kahveci, “Dört kişilik bir ailenin insanca yaşaması için 7400 TL civarında bir gelir gerekmektedir.

Memur maaşları bu rakamın çok gerisinde kalmıştır.  Pandemi döneminde canla başla mücadele eden kamu çalışanlarının emeklerinin mutlaka değerlendirilmesi, %4’lere %3’lere mahkum edilmemesi gerekir.

“Kamu çalışanları ne iş yapıyor?” diyenler, bu dönemde memurların nasıl hayati bir rol oynadığını biliyoruz ki çok yakından gördüler. Böylesine önemli görevleri ifa edenlerin ekonomik sıkıntılarının giderilmesi zaruri bir hal almıştır. Kamu çalışanları önümüzdeki dönemde kendilerine verilecek desteği fazlasıyla hak etmektedirler.” dedi.

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ7 + = 10

Henüz yorum yapılmamış.