reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

REHBER ÖĞRETMENLERİN DANIŞMANLIK TEDBİRİ YAZIMIZA MEB’DEN ANLAŞILMAZ CEVAP

9 Ocak 2018, Salı, 5:35 | Genel Merkez'den Haberler, MEB Duyuruları | Bu yazıyı 0 kişi okudu | 0 yorum
Türk Eğitim Sen olarak; Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında rehberlik öğretmenlerinin danışmanlık tedbiri uygulamaları ile ilgili, hakkında koruyucu ve destekleyici danışmanlık tedbiri kararı verilen çocuklara yönelik gerçekleştirilen uygulamalarda il ve ilçelerdeki rehber öğretmenlerin icapçı (nöbetçi) yapılarak mesai saatinde, gece, sabaha karşı gibi saatlerde görevlendirildiği ve bu durumun küçük, engelli vb. […]

Türk Eğitim Sen olarak; Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında rehberlik öğretmenlerinin danışmanlık tedbiri uygulamaları ile ilgili, hakkında koruyucu ve destekleyici danışmanlık tedbiri kararı verilen çocuklara yönelik gerçekleştirilen uygulamalarda il ve ilçelerdeki rehber öğretmenlerin icapçı (nöbetçi) yapılarak mesai saatinde, gece, sabaha karşı gibi saatlerde görevlendirildiği ve bu durumun küçük, engelli vb. çocuğu bulunan bayan öğretmenlerin zor durumda kalmalarına sebebiyet verdiği, rehber öğretmenlerimizin asli işlerindeki verimini düşürdüğü, yapılacak görevlendirmelerde bu hizmetlerin rehber öğretmenler yerine Adalet Bakanlığınca çocuk ve aile mahkemelerinde çalıştırılmak üzere istihdam edilen psikologlar ve pedagoglar tarafından yürütülmesi ya da gönüllülük esasına dayalı olarak gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulunmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gelen 02.01.2018 tarihli cevabi yazıda; “Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğin Danışmanlık Tedbiri Uygulamaları başlıklı 13. Maddesinde; ‘‘(1) 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında hakkında koruyucu ve destekleyici danışmanlık tedbiri kararı verilen çocuklara yönelik gerçekleştirilecek olan uygulamalar aşağıdaki şekilde yürütülür: a) Adli makamlarca danışmanlık tedbiri kararı verildiği durumlarda, danışmanlık tedbiri uygulamaları rehberlik servisi tarafından yerine getirilir. Eğitim kurumlarında rehberlik öğretmeni bulunmadığı veya çocuğun herhangi bir eğitim kurumu ile ilişiği bulunmadığı durumlarda ise danışmanlık tedbiri uygulamaları rehberlik ve araştırma merkezleri veya il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinin görevlendireceği çocuğun ikamet adresine en yakın okulun rehberlik öğretmeni tarafından yerine getirilir. b) Hakkında danışmanlık tedbiri kararı verilmiş çocuğa ve bu çocuğun bakımından sorumlu olan kimselere yönelik alınan kararın gerekçesinin içeriğine ve bireylerin ihtiyaçlarına göre müdahale programları uygulanır ve gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin uygulama raporu mahkemeye sunulur. c) Danışmanlık tedbiri kararı uygulamalarında ilgili kolluk birimleri ve diğer kamu kurum kuruluşlarıyla iş birliği yapılır.’’ Hükmü bulunmaktadır. Söz konusu başvurunuzda belirtilen, hakkında koruyucu ve destekleyici danışmanlık tedbiri verilen çocuklara yönelik gerçekleştirilen uygulamalarda il ve ilçelerdeki rehber öğretmenlerine icapçı (nöbetçi) uygulaması ile ilgili mevzuatımızda bir hüküm bulunmamaktadır.” Denmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu kendi içerisinde çelişkili cevabında hem Yönetmelik hükmü yazılmış hem de hakkında koruyucu ve destekleyici danışmanlık tedbiri verilen çocuklara yönelik gerçekleştirilen uygulamalarda il ve ilçelerdeki rehber öğretmenlerine icapçı (nöbetçi) uygulaması ile ilgili mevzuatımızda bir hüküm bulunmamaktadır denmiştir. Yönetmeliğin 13.maddesi zaten koruyucu ve destekleyici danışmanlık tedbiri kararı verilen çocuklara yönelik gerçekleştirilecek olan uygulamalardan bahsetmektedir. Bu uygulamaların içeriğinde de rehber öğretmenlerin gerek kolluk birimleri ve diğer kamu kurum kuruluşlarıyla iş birliği yapması gerekse Adli makamlarca danışmanlık tedbiri kararı verildiği durumlarda, danışmanlık tedbiri uygulamalarının rehberlik servisi tarafından yapılması söz konusudur. Bu danışmanlık tedbiri uygulamalarında da rehberlik öğretmenleri icapçı (nöbetçi) yapılarak görevlendirilmektedir. Hal böyle iken MEB7in verdiği cevap anlaşılacak gibi değildir.

 

İlgili yazımız için tıklayınız

MEB’in cevabi yazısı için tıklayınız

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ+ 7 = 13

Henüz yorum yapılmamış.