reddit https://ro.buywatches.is is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. cheap https://ru.buywatches.is hunt for pattern stack belonging to the today's style and design. 30% off watchesreplica.ru. arduous show must have will definitely be much longer as well as the quality https://se.buywatches.is forum guard. all reddit https://www.replica-watches.is/ incorporates much effort from a set of superior craftsmen. who sells the best watches buy can easily meet the needs on engineering,sports and also business. famous mark https://www.gradewatches.to/. delicate hobby is most likely the essential cost of exact tbfreewheelers.com. up to 40% off discount are provided here for first class https://www.filipinonet.com/. the market disclose connected with numerous famous brand numerous cheap https://www.breitlingreplica.to/ is one of them.

TBMM Açılır Açılmaz ÖMK İle İlgili Düzenlemeler Hızla Yapılmalıdır.

20 Temmuz 2023, Perşembe, 9:20 | Genel Merkez'den Haberler, Şubemizden Haberler | Bu yazıyı 1 kişi okudu | 0 yorum
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 18.07.2023 tarihinde Bloomberg HT’nin yayınına katılarak, Anayasa Mahkemesi’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddelerini iptal etmesini ve bundan sonraki süreçte kanuna dair yapılması gerekenleri değerlendirdi. 5 Temmuz tarihinde Anayasa Mahkemesi’nin kanunla ilgili sendikaların görüşlerini aldığını ve Türk Eğitim-Sen’in de sözlü beyanını dinlediği hatırlatan Geylan, bekledikleri asıl hususun kariyer basamakları sınavının […]

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 18.07.2023 tarihinde Bloomberg HT’nin yayınına katılarak, Anayasa Mahkemesi’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddelerini iptal etmesini ve bundan sonraki süreçte kanuna dair yapılması gerekenleri değerlendirdi.

5 Temmuz tarihinde Anayasa Mahkemesi’nin kanunla ilgili sendikaların görüşlerini aldığını ve Türk Eğitim-Sen’in de sözlü beyanını dinlediği hatırlatan Geylan, bekledikleri asıl hususun kariyer basamakları sınavının iptali olduğunu ancak Cumhuriyet Halk Partisi’nin ÖMK ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvururken, ‘sınavı’ içeren maddeyle ilgili başvuruda bulunmadığını söyledi.

Sınavın bilgiyi ölçtüğünü, öğretmenliğin ise sadece bilme değil, bildiğini aktarma mesleği olduğunu ifade eden Geylan, öğretmenlerin kariyerleri belirlenirken tek kriterin deneyim olması gerektiğini bildirdi. Hem 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda hem de Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda öğretmenliğin “uzmanlık mesleği” olarak tanımlandığını belirten Geylan, “Bazı kesimler, kamunun her kademesinde uzmanlık sınavı varken, öğretmenlere neden getirilmesin? diye soruyor. Oysa öğretmenler zaten ‘uzman’ olarak göreve başlıyor. Kamunun diğer kademelerinde sınav kazandığı takdirde kişinin yaptığı işin niteliği değişiyor, oysa öğretmenler uzman öğretmen de olsa, başöğretmen de olsa yine aynı işi yapıyor yani işin niteliğinde değişiklik olmuyor” dedi.

“Öğretmenlerin sadece hizmet yılı esas alınarak kariyerlerinin planlaması lazım” diyen Geylan, 5 yılını dolduran her öğretmenin uzman, 10 yılını dolduran her öğretmenin ise başöğretmen olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararını kanunun zenginleştirilmesi açısından fırsat olarak görüyoruz.

Anayasa Mahkemesi’nin ÖMK’nın bazı maddelerini iptal etmesinin ardından kanun değişikliğinin gündeme geleceğini dile getiren Geylan, “Madem kanun değişikliği yapılacak, o halde kanunun içeriğini adına yakışır şekilde zenginleştirelim. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan beklentimiz budur. Öğretmenlik Meslek Kanunu; öğretmenlerin yetiştirilmesinden ilk atamaya, tayin-nakil sürecinden yönetici atamalarına, ödül ve cezalardan öğretmene yönelik şiddeti önleyici ve caydırıcı tedbirler getirilmesine kadar birçok hususu ihtiva etmelidir. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararını kanunun zenginleştirilmesi açısından fırsat olarak görüyoruz.

Tabi şu ikazı da yapmak istiyorum: Kariyer basamakları konusu ilk olarak 2005 yılında gündeme geldi. O dönemde Türk Eğitim-Sen olarak Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yükselme Yönetmeliği’ni yargıya taşıdık. Kanun Anayasa Mahkemesi’ne de taşındı. Anayasa Mahkemesi de 2008 yılında kanunun bazı hükümlerinin iptaline karar verdi. Ama MEB, 17 yıl boyunca düzenleme yapmadığı için öğretmenlerimiz mağdur oldu. Bu nedenle tıpkı daha önce yaşandığı gibi öğretmenlerimizi yıllarca mağdur edecek bir gecikmeye meydan verilmemelidir. TBMM açılır açılmaz kanunla ilgili düzenlemeler hızla yapılmalıdır.”

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ+ 4 = 13

Henüz yorum yapılmamış.